Pijavica lekárska – aplikácia

/Pijavica lekárska – aplikácia
Pijavica lekárska – aplikácia 2017-08-28T19:46:15+00:00

Po prisatí , pijavica lekárska vylučuje do ranky zmes slinných tekutín, zložený z biologicky aktívnych látok a hirudínu, ktorý obmedzuje zrážanlivosť krvi. Vďaka tomu existuje hirudoterapia. Rozšírená a úplne mylná predstava ,že  pijavica môže priniesť do rany infekciu je vylúčená, lebo pri satí krv iba nasáva a teda sa pohybuje iba jedným smerom. Vratný smer je vylúčený na základe špecifického spôsobu sania. Okrem iného sú v organizme pijavice lekárskej protizápalové a fagocytózne systémy. Celý proces trvá približne 30 min až 2 hodiny, výnimočne dlhšie.

Pokožka pacienta musí byť čistá a bez pachu, inak sa pijavica lekárska neprisaje. Trojgramová pijavica lekárska dokáže vysať až 15ml krvi a potom sama odpadne. V posledných desaťročiach skúmala rada vedcov , pomocou najpresnejších prístrojov zloženie slín Hirudomedicinalis. Boli v nich zistené fermenty, inhibítory a aj iné látky ktorých funkcie neboli dodnes objasnené. A vďaka tomu sa dá s určitosťou tvrdiť , že pijavice lekárske neliečia len chorý orgán, ale že je to živý , veľmi zložitý , originálny, nešpecifický stimulátor, pôsobiaci na celý ľudský organizmus, predovšetkým na systém látkovej výmeny v bunkách, vlásočniciach a lymfatických cievach.

Výsledkom liečenia pomocou hirudomedicinalis je zvýšenie imunobiologickej odolnosti a obnovenie porušenej rovnováhy v organizme., ako napr. normalizácia teploty, krvného tlaku, hladiny cukru a teda zlepšenie zdravotného stavu. Taktiež je dôležité reflexné pôsobenie na organizmus, čo vedie k adekvátnym reakciám vegetatívneho a centrálneho nervového systému. Vzhľadom na to , že pijavica lekárska detoxikuje telo je potrebný zvýšený príjem tekutín pre lepšie odplavovanie škodlivín z tela.

Zahryznutie hirudomedicinalis cíti pacient ako slabé elektrické mravenčenie.. Uhryznutie pijavice lekárskej nie je bolestivé. S látkou histamín môže prebiehať proces liečby tak, že rana ľahko svrbí, podobne ako uštipnutie hmyzom. Sekrét pijavice lekárskej účinkuje chemicky, ktorý zmiernuje bolesť a zastaví pocit uštipnutia.

Kedy sa pijavice nechcú zahryznúť?

  • pri studenej pokožke
  • pri fajčiaroch
  • pri pacientoch, ktorí užili alkoholický nápoj
  • pri parfumoch, éterických olejoch
  • pri použití krémov a sprchových gélov
  • pri starších ľuďoch
  • ak je pacient príliš nervózny
  • ak je silné svetlo
  • ak je zamračené