Po prisatí, pijavica lekárska vylučuje do ranky zmes slinných tekutín, zložený z biologicky aktívnych látok a hirudínu, ktorý obmedzuje zrážanlivosť krvi. Vďaka tomu existuje hirudoterapia. Rozšírená a úplne mylná predstava je, že  pijavica môže priniesť do rany infekciu. Je to vylúčené, lebo pri satí, krv iba nasáva a teda sa pohybuje iba jedným smerom. Vratný smer je vylúčený na základe špecifického spôsobu sania. Okrem iného sú v organizme pijavice lekárskej protizápalové a fagocytózne systémy. Celý proces trvá približne 30 min až 2 hodiny, výnimočne dlhšie.

Pijavica lekárska – aplikácia si vyžaduje, aby pokožka pacienta bola čistá a bez pachu, inak sa pijavica lekárska neprisaje. Trojgramová pijavica lekárska dokáže vysať až 15 ml krvi a potom sama odpadne. V posledných desaťročiach skúmala rada vedcov, pomocou najpresnejších prístrojov zloženie slín Hirudomedicinalis. Boli v nich zistené fermenty, inhibítory a aj iné látky, ktorých funkcie neboli dodnes objasnené. Vďaka tomu sa dá s určitosťou tvrdiť, že pijavice lekárske neliečia len chorý orgán, ale že je to živý, veľmi zložitý, originálny, nešpecifický stimulátor, pôsobiaci na celý ľudský organizmus, predovšetkým na systém látkovej výmeny v bunkách, vlásočniciach a lymfatických cievach.

Výsledkom liečenia pomocou hirudomedicinalis je zvýšenie imunobiologickej odolnosti a obnovenie porušenej rovnováhy v organizme, ako napr. normalizuje teplotu tela, krvný tlak, hladinu cukru a teda zlepšuje celkový zdravotný stav. Taktiež je dôležité reflexné pôsobenie na organizmus, čo vedie k adekvátnym reakciám vegetatívneho a centrálneho nervového systému. Vzhľadom na to, že pijavica lekárska detoxikuje telo je potrebný zvýšený príjem tekutín pre lepšie odplavovanie škodlivín z tela.

Zahryznutie hirudomedicinalis cíti pacient, ako slabé elektrické mravenčenie.. Uhryznutie pijavice lekárskej nie je bolestivé. S látkou histamín môže prebiehať proces liečby tak, že rana ľahko svrbí, podobne, ako uštipnutie hmyzom. Sekrét pijavice lekárskej účinkuje chemicky, zmierňuje bolesť a zastaví pocit uštipnutia.

Kedy sa pijavice nechcú zahryznúť?
  • pri studenej pokožke
  • pri fajčiaroch
  • pri pacientoch, ktorí užili alkoholický nápoj
  • pri parfumoch, éterických olejoch
  • pri použití krémov a sprchových gélov
  • pri starších ľuďoch
  • ak je pacient príliš nervózny
  • ak je silné svetlo
  • ak je zamračené